İlimiz Milli Mücadelede ilk kurşunların atıldığı İl olmanın yanında düzenlemiş olduğu 5 Adet Kongre ile Milli Mücadelenin devleşen İli olmuştur. Balıkesir Alaşehir Kongreleri  yürütme ile ilgili önemli kararlar almış ve adeta milli bir hükümet gibi hareket etmiştir ve nihai olarak Gazi Mustafa Kemal'in önderliğindeki kahraman askerlerimizden oluşan Türk Birlikleri, Yunanlılara karşı peş peşe elde ettikleri zaferlerin ardından Sakarya Zaferi ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile beraber Yunanlıların Sevr'i Türklere kabul ettirme hayalleri sona ermiş oldu. Nihayetinde 4 Eylül'de Bigadiç Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Biliyoruz ki Bigadiç’li  vatanına, milletine ve kutsal değerlerine bağlıdır ve bağlı kalacaktır. Bu topraklarda yaşayanlar tarihte yokluklar içinde kahramanlık destanı yazdılar, gerektiğinde yine yazacakları ise bir hakikattir.

Bu duygu ve düşüncelerle Bigadiç’in düşman işgalinden Kurtuluşunun 96. Yıl dönümünde, Milli Mücadele yıllarında kanını ve canlarını vererek bu mukaddes vatanı bizlere emanet eden, bağımsızlığımızı ve milli onurumuzu koruyan ve yaşatan, başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bölgemizdeki kurtuluş sürecini yürüten Kuva-yı Milliyecilerimiz ve tüm diğer milli mücadele kahramanlarımızı, rahmetle ve saygıyla anıyor,  tüm Bigadiç’li Hemşehrilerimin Kurtuluş gününü kutluyoruz.

 

                                              

                                        BİGADİÇ KAYMAKAMLIĞI